El Halıları Temizleme

El Dokuma Halıları Nasıl Temizlenmelidir?

El dokuma halıları asla ama asla normal halılar gibi temizlenmemelidir. Çünkü el dokuma halılarının yapıları makine halılarından çok daha hassas ve çok daha özeldir.

El dokuma halılarına temizleme işlemi uygulanırken sanılanın aksine su kullanılmaz. Çünkü bu hassas halılar dokunurken kullanılmış olan boyalar su ile temas ettiklerinde çok kolay bir şekilde bu renkler çözülebilirler.

Bunun dışında el dokuma halıları havalandırmak ya da tozlarının alınması amacı ile katiyen silkelenmemelidir. Çünkü bu hassas dokuya sahip olan halılar çok kolay bir şekilde esneyebilirler.

El dokuma halılarını korumanın bir diğer yolu da el dokuma halısını hem rutubetten hem de nemden uzak tutmaktır. Bunu yapabilmek için el dokuma halılarınızı düzenli aralıklar ile temiz iki ip arasında beşik kurar gibi asın ay da temiz bir yere ama balkon ay da bahçeye önce ön yüzünü sonra da diğer yüzünü sererek havalandırın.

El dokuma halılarına temizleme işlemi uygulanırken bilhassa saçaklarını beyazlatmak için çamaşır suyu türündeki beyazlatıcı maddeleri kullanmayın.

El dokuma halınızın saçaklarını asla tarak ya da benzeri aletler yardımı ile taramayın. El dokuma halınıza bu tür işlemleri uygulamak el dokuma halınızın sadece saçaklarının dökülmesine neden olacaktır.

Bunun dışında el dokuma halılarınızı temizlemek için asla kuru temizle işlemi uygulatmayın.

EL DOKUMA HALILARI NASIL TEMİZLENİR?

El dokuma halılarınızı uzunca bir süre korumak için ve el dokuma halınızın o doğal parlak görünümünü ilk günkü gibi sabit tutabilmek için el dokuma halılarınıza düzenli aralıklar ile bakım yapmanız şarttır.

Bu konuda tecrubeli olan firmamız sizlere bir telefon kadar uzak sadece

El dokuma halılarınızı koruyabilmenin ilk adımı en az haftada birkaç kez tüylerini, tüylerin yatık bulunduğu tarafa doğru süpürmektir. Bu işlemi isterseniz elektrik süpürgesiyle de uygulayabilirsiniz.

Bunun dışında el dokuma halıları çok hassas bir yapıya sahip oldukları için bu tür halılarınızı temizlemenizin en iyi yolu profesyonel halı temizleme şirketleridir. Ancak her halı temizleme şirketi orijinal el dokuma halısını yıpratmadan temizleme işlemini uygulayamaz.

El dokuma halınızı evde kendi imkanlarınız ile nasıl temiz tutacağınızı aşağıdaki videoyu izleyerek kolayca öğrenebilirsiniz.